Birkenes kommune har 20. mai sendt ut følgende til høring:
«Det er foreslått at Herefoss skole legges ned fra og med skoleåret 2022-2023. Skolekretsgrensene endres slik at elevene på barnetrinnet, som nå sokner til Herefoss skole, skal gå på Birkeland skole. Har du/dere noen synspunkter, kommentarer eller bemerkninger til forslaget om nedleggelse av Herefoss skole og endring av skolekretsgrensene?»
Bakgrunnen er et forslag i Birkenes kommunes vedtatte Økonomi- og handlingsplan 2021-2024:
«Herefoss skole legges ned fra og med skoleåret 2022-2023. Kommunedirektøren følger derfor opp saken, med denne høringen om nedleggelse av Herefoss skole og endring av Forskrift om skolekretsgrenser i Birkenes kommune».
Høringen er åpen for alle som ønsker å uttale seg. Og høringsfristen er satt til 29. august.
Da kommunen behandla Økonomi- og handlingsplanen 2021-2024, og årsbudsjettet for 2021, ble det vedtatt en presisering knytta til eventuell nedleggelse av skolen på Herefoss.
«Ved utlysning av høring på nedleggelse av Herefoss skole, skal høringsfristen økes fra 6 til 10 uker. Kommunestyret tar videre til orientering at det i økonomiplanperioden er lagt inn besparelse med forutsetning av nedleggelse av Herefoss skole fra august 2022. Kommunedirektøren bes finne andre innsparinger dersom kommunestyret etter endt høring velger å fortsette driften av skolen på Herefoss etter august 2022. En eventuell nedleggelsesprosess skal ta utgangspunkt i at skolebygget fortsatt skal være i kommunalt eie og støtte opp under aktivitet i Herefoss».
I høringsdokumentet kommer det fram at det er forventa nedgang i elevtallet på skolen i Herefoss.
«I løpet av de neste 6 år går det ut 21 elever og kommer inn anslagsvis 13. Anslaget er basert på tall fra helsestasjonen, samt at ingen flytter til eller fra skolekretsen. Slik det ser ut nå er tendensen en jevn nedgang i elevtallet».
Utviklinga i elevantallet er basert på skolens registrering, supplert med tall fra helsestasjonen og folkeregisteret.
Videre heter det i høringsdokumentet, at «det legges også til grunn for denne høringen, at den videre saksbehandlingen og et eventuelt påfølgende vedtak behandler nedleggelse av Herefoss skole og endring av forskrift om skolekretsgrenser som én og samme sak».
I forslaget om nedleggelse av Herefoss skole forutsettes det at elevene på barnetrinnet overføres til Birkeland skole.
Hele høringsdokumentet er tilgjengelig på Birkenes kommunes nettside.