Åpnet Petangue-banen

SNORKLIPPING. Ordfører Arild Windsland fikk æren av å klippe snora, og erklære banen for åpna.

Det er et sosialt tilbud, som passer for aldre, uansett alder, form og politisk farge, sa ordfører Arild Windsland før han fredag ettermiddag klippet snora og erklærte Petangue-banen på Tobias Jorde for åpnet.

Ganske snart vil det også komme på plass stol og bord, slik at det blir lagt godt til rette for hyggelige tevlinger med kulene.

FØRSTE KAMP. I første tevling på Petanguebanen utfordret Arild Windsland, Trygve Endresen og Endre Nesset, et utvalgt lag fra LHL til kamp.

Ordføreren fikk med seg partikollega Trygve Endresen og Endre Nesset, en av bidragsyterne til banen, til en uformell første konkurranse mot et lag fra LHL. De innviet på den måten banen, og håper den blir flittig brukt fremover.

Det er LHL, med Sissel Thorkildsen som har tatt initiativ til banen som er blitt en realitet takket være spillemidler og gaver fra Birkenes Sparebank og andre givere.

Endre Nesset er en av disse giverne, og han fikk lov til å prøve seg i banens første spill.

– Jeg har vokst opp med besteforeldre som var aktive i Boccia-miljøet (Boccia er nært beslektet Petangue) i Spania. Det sier Endre Nesset som syntes det var en morsom tanke, og han donerte derfor midler til formålet. Om det kommer en bane til er han ikke fremmed for å gi noe til den også.

– Det er godt å få banen klar, sier Sissel Thorkildsen, som har ventet lenge på at banen skal bli klar. Vi gleder oss til å spille. Planene er ikke lagt, men foreløpig satser vi på faste samlinger hver tirsdag for oss i LHL, sier hun.

Foreløpig vil man kunne låne utstyret på biblioteket, og på BUA.

– Ja, og så har jeg ett sett hjemme, skyter Sissel inn.