Vollan blir politikontakt

POLITIKONTAKT: Politioverbetjenten Katrine Vollan er blitt politikontakt for Birkenes. FOTO: Birkenes kommue

Mangeårig politikvinne blir politikontakt for Birkenes.

– Målet er å være tilgjengelig for birkenesingene og følge opp politiets rolle i det kriminalitetsforebyggende arbeidet i kommunen, med spesielt fokus på barn og unge, sier Katrine Vollan i en melding fra Birkenes kommune.

Politioverbetjenten fra Birkeland er nå politikontakt for Birkenes og Lillesand. Opprettelsen av politikontaktordningen er en del av politireformen av 2015, den såkalte nærpolitireformen. I retningslinjene for ordningen heter det at «Politikontakten skal være uniformert og til stede i hver kommune en eller flere dager i uken, også i kommuner som ikke har lensmannskontor eller politistasjon». Som følge av reformen stengte lensmannskontoret på Birkeland 28. februar i fjor.

Vollan vil fortsatt ha kontorplassen sin i Vestregate 15 B i Lillesand, hvor Lillesand og Birkenes lensmannskontor holder til, men hun vil være tilstede i kommunen ved behov. Hun vil også være politiets representant i SLT-arbeidet (Samordning av lokale kriminalitetsforebyggende tiltak) i kommunen. Her vil hun samarbeide med SLT-koordinator Aslaug Knudsen.

– En viktig jobb for politikontakten er å bygge gode relasjoner til samarbeidspartnere og være til stede i nærmiljøet. Birkenes kommune har i mange år hatt et godt og tett samarbeid med politiet, men vi kan alltid bli bedre, og det er viktig at vi sammen står på og videreutvikler samarbeidet til det beste for kommunens innbyggere, sier Vollan.

Andre viktige oppgaver for politikontakten er ifølge kommunen å være en pådriver for at politiråd og SLT-samarbeidet fungerer i hver kommune, gi råd og tips om kriminalitetsforebyggende tiltak og følge opp at slike tiltak blir brukt på riktig måte.

– Politikontakten skal være et supplement til politiets øvrige arbeid med å forebygge kriminalitet, sier Vollan.