– Det ble litt mye for meg nå på kort tid. Det sier Bjarne Bjorvatn etter å ha mottatt Birkenes kommunes kulturpris i helga.
– Det er klart det var stas. Men jeg hadde fått kulturblomsten for noen år tilbake og det falt meg ikke inn at jeg skulle få noe mer. Jeg forstod ikke noe før langt inne i ordførerens innledning, da det var påfallende mye som passa meg, sier han.
– Det er mange som fortjener en slik pris i bygda. Det er så mange som gjør noe, som kanskje ikke synes så godt, men bygda er helt avhengig av dem. Sånn sett er det veldig hyggelig og stort, men samtidig er jeg ydmyk og litt sjenert over at jeg skulle få prisen.
– Det var fullstendig uventa. Jeg ble henta opp av Per Gunnar Knutson, for anledningen som rekrutt i Hornmusikken, for å være med å spille Birkelandssangen. Alt mitt fokus var på å fremføre denne så rett som mulig, og jeg ba på forhånd familien Knutson om unnskyldning for gjennomførelsen, forteller Bjarne som gav seg selv saksofon i 85-års gave.
I løpet av to uker har det drysset med priser rundt 89-åringen. Først ble han æresmedlem av Froland kompelag etter å ha arrangert busstur med dem til sitt svenske jernverk. På hans siste reise dit ble han også beæret med en pris fra den svenske kommunen Filipstad for sin innsats for jernverket. Det hele ble toppet med Birkenes kommunes kulturpris i helgen. En pris sier han tar imot med ydmykhet og litt sjenerthet.
Vi gratulerer Bjarne med en vel fortjent kulturpris!