Ikke penger til sikring

ALTERNATIV: Distriktsingeniør Svein Arne Jerstad fra NVE og ordfører Anders Christiansen (Ap) under folkemøtet i 2019.

NVE har ikke penger til å støtte sikringstiltak mot flom på Tollnes.

«Ettersom midlene ikke dekker alle de behov for tiltak som blir meldt, skal NVE derfor prioritere de tiltakene som har høyest samfunnsmessig nytte i forhold til kostnadene. Nytten av det aktuelle tiltaket er etter våre analyser for liten til å forsvare kostnadene ved tiltaket», skriver NVE i et brev til Birkenes kommune.

Etter det Norges vassdrag- og energidirektorat (NVE) kaller Sørlandsflommen i 2017 la Tollnes under vann, har kommunen og NVE utarbeida nye flomberegninger for Tovdalselva. Samtidig ble det utført et forprosjekt for å se på ulike muligheter for å beskytte industriområdet for flom.

– Kostnadsoverslagene varierer fra 106 millioner kroner til 135 millioner kroner. Kommunen søker om tilskudd til gjennomføring av alternativ A med kostnad på 120 millioner kroner. Det omfatter 1.100 meter flomvoll med høyder mellom 2,5 og fem meter over dagens terreng og fire pumpestasjoner, skriver senioringeniør Svein Arne Jerstad.

Han påpeker at flomsikring av Tollnes næringsområde oppfyller tildelingskriteriene for tilskudd, men må slå fast at det ikke er nok penger i NVEs pott. Direktoratet får tildelt midler til dette formålet over statsbudsjettet. NVE påpeker at kommunen kan søke igjen neste år, og igjen bli vurdert.