Det er kommunestyrerepresentant Kristian K. Skordal (SV) som stiller spørsmålet i en interpellasjon.
Før nyttår varsla Birkenes kommune i brev til leietakere at det fra 1. juni vil bli økning i husleia for kommunale boliger.
– Ifølge husleielovens paragraf 4-3 kan utleier kreve gjengs leie, ble det opplyst i brevet.
For enkelte leietakere betyr økninga en stor årlig kostnad.
Kristian K. Skordal sitter som politisk representant i Fellesrådet for eldre og personer med funksjonsnedsettelse. I interpellasjonen stiller han blant anna spørsmål om hvilke tiltak kommunen har gjennomført, som en konsekvens av Fellesrådets vedtak.
– I Fellesrådets møte den 20. mars behandlet rådet sakene 012/25 og 013/25, angående henholdsvis økningene i husleieprisene for kommunale trygde- og omsorgsboliger og endringene i leiekontraktene til beboerne på Digerhaug. Fellesrådet ba ordfører om å få sakene behandlet av kommunestyret før de nye prisene skulle tre i kraft 1. juni. Ingen av sakene står imidlertid på sakslistene til hverken kommunestyret eller andre utvalg i skrivende stund.
– Fellesrådet representerer innbyggere i kommunen som av forskjellige årsaker ikke har samme mulighet til å gi tilbakemeldinger eller klage til kommunen når de blir urettferdig behandlet. Det er derfor viktig at saker fra Fellesrådet blir tatt på alvor og fulgt opp av kommunen, spesielt når Fellesrådet på eget initiativ tar opp saker.
– I tilknytning til sakene nevnt ovenfor, ønsker vi svar på følgende spørsmål:
– Hvordan har Fellesrådets vedtak i de to nevnte sakene blitt fulgt opp av kommunen?
– Hvilke tiltak har kommunen eventuelt gjennomført som en konsekvens av Fellesrådets vedtak?
– Hvordan forsvarer kommunen en økning i husleiepriser på opptil 30 % i kommunale boliger, spesielt i forhold til kommunens ansvar i henhold til boligsosialloven?
– Skal personer som blir tildelt en kommunal bolig i Birkenes måtte forvente å søke om ekstra bostøtte fra NAV for å kunne bo i kommunen?
– Hvordan blir gjengs leie regnet ut i kommunen? Hvilken metodologi brukes og hvor kommer tallmaterialet fra?
– Er det riktig å bruke gjengs leie basert på leiepriser fra det private leiemarkedet til å beregne pris på kommunalt eide trygde- og omsorgsboliger, med tanke på forskjellene i boligtype og brukergruppe?
– Formannskapet har i skrivende stund oppe sak 050/25, «Bærekraftig økonomisk styring – Digerhaug» til behandling. I denne saken foreslås reduksjon i bemanningen på Digerhaug, noe som, ifølge kommunens egen risikovurdering, vil gi store konsekvenser for beboerne – beboerne har imidlertid ikke blitt gitt noen mulighet til å gi innspill, og Fellesrådet har heller ikke blitt bedt om å uttale seg om saken.
– Skal beboerne på Digerhaug få en mulighet til å uttale seg i denne saken før et eventuelt vedtak settes i verk?
– Hvordan sikrer kommunen beboerne på Digerhaug sin rett til å uttale seg i saker som angår dem direkte?
Interpellasjoner besvares av ordføreren i kommunestyrets møte. Neste møte er tirsdag 27. mai.