Innfører mobilbetaling

FORNØYD: Butikksjef Håkon Jortveit ved Extra Birkeland var fornøyd da butikken innførte mobilbetaling i 2019, og er fornøyd når butikken i 2020 betaler ut 1,4 millioner kroner til medlemmene.

Nå kan du glemme lommeboka, og betale med mobilen hos Coop Extra.

– Coopay er det nye, og gjør at man kan betale direkte fra appen på mobilen, sier butikksjef Håkon Jortveit hos Coop Extra Birkeland.

Coop-kjeden er ifølge ham først ute blant dagligvarekjedene i Norge med å tilby mobilbetaling, og butikken på Birkeland er ikke noe unntak.

– Det skjer at kunder ønsker å vippse oss penger når de har glemt lommeboka, og endelig kan vi gi de et digitalt alternativ til kort og kontant, sier Jortveit.

Kjapp betaling

Betalinga foregår gjennom medlemsappen til Coop og kan både brukes i betjente og selvbetjente kasser. Det eneste du trenger å gjøre er å skanne en såkalt QR-kode som kommer opp på kassaapparatet.

– Jeg har veldig stor tro på dette nye alternativet. Det er greit for de som har en hektisk hverdag og kanskje bare skal innom å handle seg lunsj. Nå trenger de bare ta med seg mobilen, sier han.

Ordninga ble innført for noen uker siden, knappe halvannet år etter at butikken innførte selvbetjente kasser. Butikksjefen understreker at de fortsatt skal ha bemannede kasser, og kontantbetaling.

Framtida

– Det er viktig å ikke miste kontakten med kundene, men dette nye alternativet gir kundene valgfrihet med tanke på hvordan de ønsker å betale, sier Jortveit.

– Hvor lenge må vi vente før vi kan skanne varene direkte inn på mobilen?

– Vi får se. Vi har jo et alternativ i kjeden med Shop Express, hvor kundene selv skanner varene med en håndholdt enhet og dermed slipper å registrere varene i kassa. Det er noe jeg ønsker å få på plass, men noe som kjeden styrer mer enn meg, sier Jortveit.