Martins første verdenscupseier!

SEIERSINTERVJU. (Foto: Skjermdump fra TV2)

Martin Uldal plukka ned samtlige ti blinker og fossa inn til topplassering på torsdagens verdenscupsprint i Annecy-Le Grand Bornand.

– Det var rått! Det er mange som har villet prate etterpå, så jeg begynner å gå litt tom for ord, sier Mratin Uldal når Birkenesavisa når ham på telefonen etter den første seieren til en birkenesing i en individuell verdenscupkonkurranse i skiskyting.

Med startnummer 42 gikk birkenesløperen sedvanlig tøft fra start og tok ledelsen etter første skyting. Ledelsen holdt til Sebastian Samuelsson med startnummer 58 kom inn og skjøt like feilfritt som birkelandsgutten. Da samtlige løpere hadde skutt liggende, lå han fortsatt på andreplass, og det var lov å begynne å håpe at noe stort var på gang.

Holdt ledelsen

Etter andre skyting steg håpet. Der skjøt Martin Uldal fra Birkenes IL og rekruttlandslaget feilfritt igjen og gikk ut med ledelse. Denne gang holdt ledelsen. Nærmest lå verdenscupleder Johannes Thingnes Bøe, 7,6 sekunder bak, med én strafferunde. Dermed lå det an til en nervepirrende avslutning på verdenscupsprinten i de franske alpene.

– Det var helt sjukt! Jeg gikk bare rett i skiftebua og tok på nytt skift. Jeg turte ikke se på telefonen hvordan Sebastian (Samuelsson) og Johannes (Thingnes Bøe) gjorde det. Jeg hadde en dårlig følelse. Ei god stund etter at Johannes gikk i mål, tenkte jeg det var greit å ta en titt, og derfra klikka det greit, sier en godt fornøyd Martin Uldal til Birkenesavisa.

Slått med 1,4 sekunder

For denne gangen vippa marginene i Martins favør. Da Thingnes Bøe kikka opp på resultattavla etter målgang, var han slått med 1,4 sekunder av rekruttlandslagsløperen, som kunne notere sin aller første verdenscupseier. Vi tror oddsen på at det blir flere er relativt lav.

– Det var artig, og det frister jo til gjentakelse, bekrefter Martin.

– Det var ikke et feilfritt løp, men det var veldig bra skyting, den er jeg veldig fornøyd med. Farta i sporet var også god nok til å vinne, men de hadde jo en bom de bak der. Jeg vet jeg kan gå enda fortere på ski, men det er ikke alle dager en kan være på siitt aller beste. Dte er kanskje enda bedre å kjenne at en kan vinne på en sånn dag, legger han til.

Lørdag venter jaktstarten

Sebastian Samuelsson røyk på en strafferunde på stående, men gikk en sterk sisterunde og klokka inn til tredjeplass, 13,6 sekunder bak Uldal. Så fulgte tyske Phillip Horn foran Sturla Holm Lægreid. Vebjørn Sørum gikk inn til 13. plass etter tre runder i strafferunden. På plassen bak fulgte Vetle Sjåstad Christiansen med én strafferunde mindre.

Verdenscuprunden i Annecy-Le Grand Bornand fortsetter med jaktstart lørdag.

– Hva kan vi forvente av Martin Uldal der?

– Jeg har ikke tenkt så mye på den ennå, men nå håper jeg ihvertfall å levere en jaktstart som da jeg gikk ut først på Geilo. Da skjøt jeg tjue treff, så jeg håper på det igjen.

Får verdenscuplederen i hælene

På jaktstarten er Martin Uldal førstemann ut, men Johannes Thingnes Bøe starter bare sekundet bak.

– Det blir å fordele kreftene litt utover, og så blir det viktig å skyte bra hele veien, så en slipper å havne bak og jage, sier Martin Uldal, som uansett gleder seg til en ny test mot de beste skiskytterne i verden.

– Da kommer det til å være mye publikum også, så det skal bli gøy. Idag starta jeg litt tidlig, så jeg fikk ikke oppleve det største trøkket, sier birkenesgutten, som er i ferd med å etablere seg i det aller ypperste skiskytterselskapet.