Gina Aasheim er et kjent fjes for mange som treffer henne smilende bak disken på Storkiosken. Den lille tiden hun har til overs utover tiden på Storkiosken bruker den historieinteresserte dama helst i skauen i Iveland, enten på tur eller på jakt.
30-åringen er opprinnelig fra Vennesla, men bodde de fleste årene av oppveksten i Iveland. Hun og samboeren Zia Ramsi overtok driften av Birkeland Storkiosk for 8 år siden, og ett år senere flyttet de selv til Birkeland, og bor nå i Rørhomveien.
Gina er daglig leder ved både Storkiosken og Puben. Hun trives i en hektisk jobb, og lar seg ikke skremme av mye arbeid. Stort sett hver eneste dag er hun innom jobben på Storkiosken, bare avbrutt av litt kveldsjobbing på Puben i helgene.
Litt tilfeldig
– Hvorfor ble det Storkiosken for dere?
– Det var litt tilfeldig. Vi var begge lei av skolen, og var litt på leting etter retningen videre. Jeg var på vei til å bli vernepleier, mens Zia var mekaniker, sier hun.
Hun forteller videre at Zia hadde en drøm om å drive for seg selv. Han kjørte rundt i store deler av Agder, og pratet med folk og fikk inspirasjon til hva han kunne satse på. Tilfeldigvis pratet han litt med Per Einar Bakkan som drev Storkiosken den gang, og fant ut at her åpnet det seg en mulighet for å overta driften.
– Fortell litt om hvordan det har vært å drive Storkiosken i disse årene.
– Oi. Hvordan skal man få sagt det på en kort og grei måte da, utbryter hun. Det er jobben som er babyen vår. Det har vært veldig gøy. Vi har blitt tatt veldig godt imot og er blitt kjent med mange. Det har vært spennende å få opp driften, men det har vi klart. Nå går det veldig bra med driften, forteller hun.
Nå er det fem ansatte her. Gina har full stilling og vel så det, mens de øvrige har mindre deltidsstillinger.
Skau og jakt
– Hva gjør du utover driften ved Storkiosken?
– Jeg trives godt på Birkeland, men når jeg har fri reiser jeg gjerne opp til Iveland. Jeg har overtatt en gård etter mine besteforeldre der. De bor der fortsatt, men jeg reiser gjerne opp dit for å dyrke mine andre store interesser, – skau og jakt. Vi driver ikke med dyr der, men det går mye i hogst og jakt på hobbybasis.
Drømmen hennes er å ende opp der etter hvert. Men det blir nok ikke riktig ennå. Hun føler sletts ikke hun er ferdig på Birkeland ennå.

(Foto: Privat)
– Hvorfor skau?
– Det dreier seg i all hovedsak om roen og freden skogen gir. Jeg er egentlig ikke så sosial, nærmest litt introvert. Jeg treffer så mange mennesker på jobb, så da trenger jeg stillheten i skogen.
– Jeg føler meg hjemme på Iveland. Jeg er vel litt praktisk anlagt, men ikke så flink med hus. Jeg er glad i det kreative og liker småsnekring, maling og tegning, og det er alltid noe å gjøre på gården.
Historieinteressert
Utover den store interesse for skog og jakt så er det en annen stor lidenskap som setter preg på fritiden til Gina.
– Jeg har alltid vært historisk interessert, og da gjerne langt tilbake til vikingtida, ja gjerne tilbake til bronse og jernalderen også, sier hun.

(Foto: Privat)
Hun er blant annet med i Agder Vikinglag, og det å reise til Vikingmarkedet i Borre er en favoritt for henne. Det arrangeres vikingfestivaler rundt hele Norge, ofte gjennom hele året. Gina har som mål å være minst ei hel uke på en av dem.

(Foto: Privat)
– Får jeg tid til mer er det naturligvis helt topp. Jeg tar fri ei uke hver sommer for å reise på treff sammen med andre likesinnede. Da lever jeg som viking, i telt og tidsriktig egensydd serk. Vikingmarkedet på Borre er sesongens første vikingmarked. Da er alle gira og klar for ny sesong. Det er aktiviteter hver dag. Det fascinerer meg å prøve å leve slik de gjorde den tiden. Klare seg med naturen, uten hverken plast eller telefon. Vi pleier være tre venninner som reiser sammen på disse markedene, men de liker nok mer det å kle seg ut, jeg er nok mer opptatt av historien. På disse markedene blir alle kreative og lever seg selv ut. Det er veldig befriende. Man må nok ha prøvd det for å forstå det, sier hun lett unnskyldende når hun blir engstelig for at det høres litt spesielt ut.
I Vikinglagene er det mange som er opptatt av sverd og kamp. Det opptar ikke Gina i noen særlig grad.
– Det er ikke sverd som gjelder for meg, det er mer urter og mat, og det å sy eget tøy etter gamle funn.

(Foto: Privat)
Hun er vel vant med å klare seg med det man kan finne i naturen og tilbereder gjerne mat i bålpanne eller i grop.
– Jeg er opptatt av det enkle. Bare det å kunne lage et bål selv for eksempel. Jeg overnatter ofte i skogen. Fra vår til høst er jeg nok ute ei natt annenhver uke. Jeg bruker naturen mye, og sanker mye sopp og bær.
Hun blir ivrig når hun forteller om historieinteressen. Arkeolog eller konservator var da tidligere også en ønsket yrkeskarriere for henne.
– Ja, det vil jeg fortsatt bli, så vi får se om det blir noe av en gang.
Hun er også hobbyarkeolog og finner stor glede i å jakte etter gamle skatter med metalldetektoren.
– Jeg finner mye, men det har vært mest traktordeler etter bestefar, mynter og gamle redskap
Naturen kaller
Gina er å se på Storkiosken stort sett syv dager i uka, ofte utenom arbeidstida også, og hun kjeder seg fort om hun ikke er på jobb.
– Er det fint vær og jeg slutter tidlig. Da tar jeg gjerne turen med teltet ned langs elva. Da slapper jeg av, tar bilder og fisker. Eller rett og slett ingenting. Det trenger ikke skje noe, det er nok å bare være der, sier hun.
– Naturen betyr mye for meg. Jeg pratet med noen nederlandske turister som var nysgjerrige på å flytte hit, og sa til dem at om dere glad i natur så flytt til Birkeland. Det er veldig godt lagt til rette for å bruke naturen her, og dere går aldri lei.