Neste helg inviterer Birkenes Bygdekor til to storslåtte jubileumskonserter. 40 år er gått siden koret startet opp, og nå vil de vise frem et stort og variert repertoar fra disse årene.
Lørdag 29, og søndag 30. oktober vil koret innby til en stor konsertopplevelse i kulturarenaen på Valstrand, og ifølge flere medlemmer i koret vil de varte opp med stor variasjon i programmet.
– Det blir litt av hvert. Det er en stor variasjon i det vi synger. Det er jeg stolt av sier Karen Birkenes.
Solfrid Vestøl er enig i den påstanden.
– Varemerket er vel variasjonen ja. Her blir det klassisk, pop, musical, 60-talls låter og viser i skjønn forening. Det blir norske, italienske og arabiske låter for å nevne noe. Vi har et program på 18 låter, og kanskje vanker det noen ekstranummer også, legger hun til.
Aslaug Moldal er sammen med Solfrid Vestøl absolutt blant veteranene å regne. De har vært med i samtlige 40 år, siden Anne Svendsen og Gudmund Solvang startet koret. Vi lurer på hva som får dem til å være så ivrige kormedlemmer over så lang tid.
– Det er sosialt og gøy å synge. Det er så mange forskjellige herlige og trivelige mennesker. Vi elsker selvfølgelig å synge, men det er så mye annet omkringliggende, sier de.
I år får de god hjelp av solistene Jenny Therese Imenes Nyløkken og Bjørn Olav Hartvigsen. De får også god hjelp av erfarne musikere. Philip Birkenes på piano, Lars Lunde på fiolin og Thomas Gabrielsen på bass
Korets dirigent gjennom snart 17 år, Diana Siaudvytyte kan fortelle at koret er spente, men at det meste er i rute til jubileumskonserten.
Det blir bra. Vi tar opp kjære favoritter og sanger vi er glade i, forteller hun.